www.gim10.pl
  GIMNAZJUM NR 10 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W CHORZOWIE
Nasze miasto
Ciekawe miejsca w Chorzowie

ULICA WOLNOŚCI

ulica Wolności
foto.Tomasz Jastrzębski

Najsłynniejsza chorzowska ulica. To tutaj chorzowianie spotykają się w sympatycznych knajpkach lub robią zakupy. Po gruntownym remoncie „Wolka” jest ulubionym miejscem zakupów. I w niczym nie przypomina ulicy Wolności z dawnych lat….

GMACH POCZTY

Poczta Główna
foto.Tomasz Jastrzębski

Został zbudowany w latach 1891 – 1892, według projektu architekta J. Schuberta. Jest to neogotycki murowany budynek, z czerwonej cegły, z wysoką wieżą, zakończoną ażurowym hełmem z iglicą.

WPKiW z Wesołym Miasteczkiem i ZOO

WPKiW
foto.A.Janik-Mendel

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Józefa Ziętka jest parkiem o największej powierzchni w całej Europie. Mieszczą się tu najróżniejsze ośrodki rozrywki, które pozwalają miło spędzić czas. Jest tu między innymi Wesołe Miasteczko, Ogród Zoologiczny, kolejka szynowa, kolej linowa „Elka”, Planetarium Śląskie, Rosarium, Górnośląski Park Etnograficzny, liczne bary oraz restauracje.Można tu też spędzić bardzo miło wolny czas, i aktywnie i zupełnie leniuchując.
Zobacz www

STADION ŚLĄSKI

Stadion Śląski
foto.pochodzi ze strony Stadionu Śląskiego

Stadion Śląski, usytuowany w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, to największy tego typu obiekt sportowy w Polsce. Otwarty 22 lipca 1956 roku, zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu, kiedy to Polska wygrała mecz piłkarski z Anglią. Odbywają się tu też liczne imprezy muzyczne. W Chorzowie gościły takie sławy światowej muzyki jak Metallica, U2 czy zespół Iron Maiden.
Zobacz www


KOŚCIÓŁ ŚW.WAWRZYŃCA

Kościół św.Wawrzyńca
foto.pochodzi ze strony UM Chorzów

Zbudowany w 1599 roku w Knurowie, skąd został przeniesiony na obecne miejsce w latach 1936 – 1938. Zlokalizowano go na Górze Wyzwolenia. Jest to zabytek typowy dla śląskiej architektury drewnianej i mimo, że w ciągu wieków został nieco przebudowany, przedstawia nadal dużą wartość artystyczną i historyczną.

PLANETARIUM ŚLĄSKIE

Planetarium Śląskie
foto.A.Janik-Mendel

Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.
Zobacz www

TETAR ROZRYWKI

Teatr Rozrywki
foto.pochodzi ze strony Teatru Rozrywki

Jeden z najsłynniejszych teatrów w Polsce. Duże znaczenie w pozytywnym odbiorze Teatru Rozrywki odgrywa repertuar, jego charakter i otwartość sceny dla wielu gości. Teatr zawsze stara się prezentować rzeczy ciekawe, których być może mieszkańcy Śląska nie mieliby okazji zobaczyć na innych scenach teatralnych. Wiele razy na chorzowskiej scenie gościli wykonawcy, których nie można było zobaczyć nigdzie indziej w kraju.
Zobacz www

GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY

Skansen
foto.A.Janik-Mendel

W samym sercu przemysłowej aglomeracji znajduje się miejsce szczególne. Jakby żywcem przeniesione z minionych wieków, wśród pagórków, pól i zagajników rozsiadła się wiejska osada. Nietypowa, bowiem na 25 ha zgromadzono zabytkowe drewniane obiekty mieszkalne, gospodarcze, sakralne, rzemieślniczo-przemysłowe i użyteczności publicznej.
Zobacz www

STADION RUCHU CHORZÓW

Stadion Ruchu Chorzów
foto.pochodzi ze strony Klubu Ruch Chorzów

Jeśli Chorzów, to oczywiście Ruch Chorzów. 20 kwietnia 1920 roku, w Domu Związkowym w Wielkich Hajdukach odbyło się spotkanie założycielskie klubu, który w następnych latach miał zasłużyć na miano jednego z najbardziej zasłużonych w Polsce. Od początku przyjął nazwę "RUCH" (z krótką przerwą na PRL-owski wymysł UNIA) - pomysł Edwarda Supernoka - symbolizującą ruch narodowo - wyzwoleńczy ludu Górnego śląska. Także barwy klubowe nie ulegały żadnym zmianom. "Niebiescy" to przydomek chorzowian jeszcze z czasów lat 20-tych, a stroje w kolorach biało-niebeskich symbolizowały tradycyjne barwy Górnego Śląska.
Zobacz www
Copyright 2005-2015 by My, All rights reserved.Hosted by XENIUM